.
 

شهر رَبـَـط

**********************************

مختصری از تاریخچه شهر ربط :


تاریخچه ربط به حضور قوم مانا که برای اولین بار در سال 843 قبل از میلاد در میان متون آشوری ظاهر می شود بر می گردد .دولت مانا در اوج قدرت خود حوضه ی جنوبی و شرقی دریاچه ارومیه منطقه میانه و دره قزل اوزن را در اختیار داشته و پایتخت اصلی آن این برتو نام داشت از مهمترین محوطه های منسوب به مانا می توان به حسنلو – زیویه ، قلایچی و ربط اشاره کرد – دولت مانا در سالهای پایانی قرن 7 قبل از میلاد با افزایش قدرت دولت ماد به قلمرو این پادشاهی الحاق شد و برای آخرین بار در سال 593 قبل از میلاد از آن بعنوان تابع دولت ماد یاد می شود . با توجه به نوشته ها و نقوش حک شده بر روی آجرهای با ابعاد مختلف (30×30 – 40×40) (33×33) کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که قطعه ربط 2 مربوط به دوران مانا بود ، و پایتخت موصاصیر می باشد و معبد مهم و مورد احترام اورارتوئی و گاهی آشوری و مانا به نام خدای هالدینی (خالدینی) نیز در آن قرار دارد – محوطه این تپه حدود 50 هکتار و قطعه های زیادی نیز بعنوان دژهای محافظ این شهر مهم و باستانی در اطراف آن قرار دارد . شهر ربط در دورانهای مختلف بعد از حکومت مانا در دوران مادها – هخامنشی ها و ساسانيان نيز يک شهر و مرکز مهم بوده که قبل از اسلام نام آن رپيتوا يعني الهه خورشيد و تابستان بوده و در زمان حمله اسلام نيز داراي پادشاهي بنام قيروان بوده و مردمان آن آتش پرست بوده اند که در مقابل لشکريان اسلام شکست خورده و به اسلام گرويده اند بعد از اسلام نام اين شهر رباط بوده و بعداً به ربط تغير يافته است . و هم اکنون نيز اين شهر يکي از مناسبترين محل در منطقه براي توسعه شهري بوده و در محلي استراتژيک و مناسب از هر جهت قرار گرفته است . شهر افسانه‌‏اي موصاصير، در آذربايجان غربي سر از خاك بيرون آورد.
رضا حيدري، باستان‌‏شناس و كارشناس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري آذربايجان غربي، با بيان مطلب فوق، افزود: شهر موصاصير Mosa sir مربوط به سه هزار سال قبل مي‌‏شود كه پايتخت مذهبي امپراطوري باستاني اورارتو مانا و آشور بوده است.
وي، افزود: اين تمدن تغييرات شگرفي در تمدن‌‏هاي پس از خود علي‌‏الخصوص هخامنشيان داشته است.
وي، اضافه‌‏كرد: بيش از يكصد سال از فعاليت و پژوهش و بررسي‌‏هاي علمي باستان‌‏شناسي در كشورهاي تركيه, عراق و ايران توسط باستان‌‏شناسان خارجي از سراسر دنيا به منظور كشف اين شهر افسانه‌‏اي مي‌‏گذرد و امروز توسط كارشناسان استاني و بدون كمك خارجي اين پژوهش‌‏ها به نتيجه رسيد.
وي، بيان داشت: اين تپه باستاني با وسعت بيش از 25 هكتار در ساحل چپ رودخانه زاب كوچك و سردشت قرار دارد.
حيدري، در مورد اقلام مكشوفه، گفت: در حفاري‌‏هايي كه به مدت 45 روز انجام شد، آثار مادي فراواني چون آجرهاي منقوش به نقوش اساطيري انسان بالدار, نقوش هندسي, نقوش حيواني و گياهي پيدا شد و همچنين كف‌‏سنگ فرش كه از سنگ‌‏هاي كوچك به شيوه معرق اقدام به ايجاد دواير متحدالمركز كرده‌‏اند، نيز از جمله مهمترين يافته‌‏ها است.
وي، تعداد آثار مكشوفه را 13 هزار و 500 قطعه اعلام كرد.
اين باستان‌‏شناس و كارشناس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري آذربايجان غربي، در ادامه كشف اين منطقه باستاني را باعث بر هم خوردن بسياري از آرا و نظريات و معادلات دانشمندان دنيا دانست.
حيدري، در پايان اعتبار در نظر گرفته شده براي اين پروژه را كافي ندانست و گفت: اميدواريم مسوولان توجه ويژه‌‏اي به اين كشف بكنند و با تامين اعتبارات لازم ما را در جهت رسيدن به نتايج ارزشمندتر ياري رسانند. 

تعدادی از آثار مکشوفه از تپه های باستانی شهر ربط :

ربط در نیمه دوم سال 1382 به شهر تبدیل و در این مدت تا کنون رشد چشمگیری از لحاظ توسعه و عمران شهری داشته که با نرخ رشد جمعیت بیش از 5/6 درصد پس از انقلاب به شدت بر جمعیت آن افزوده شده است .

اولین شهردار این شهر آقای مهندس لقمان مرتضی نژاد بود که در دوره خدمت ایشان خدمات و توسعه چشمگیر همه جانبه عمرانی و آبادانی صورت گرفت بطوری که شهر در این مدت پوسته روستایی خود را بسرعت وا نهاده و در مسیر رو به رشدی از لحاظ فرهنگی ، اجتماعی و عمرانی قرار گرفته است با عنایت به فعالیتهای انجام گرفته از بدو تاسیس شهرداری، در تاریخ 7/5/85 ارتقای درجه شهرداری به4 از طرف وزیر محترم کشور محقق شد و این مهم مرهون تلاش ، زحمات ، همکاری و مساعدتهای بی دریغ استاندار محترم و محبوب ، معاونت محترم عمرانی استانداری ، مدیر کل دفتر فنی ، دفتر محترم امور شهری ، فرمانداری محترم شهرستان ، پرسنل تلاشگر و خدوم شهرداري ، همراهي و همدلي مجموعه شوراي محترم اسلامي ومردم شریف و شهروندان همیشه در صحنه دزفول آذربایجان ، سنگرگاه دفاع مقدس مردمان این دیار بر علیه رژیم متجاوز بعثی عراق بوده و می باشد .  

ربط شهری است در بخش مرکزی شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی ایران

این شهر محل سکونت ایل گورک مکری می‌باشد.[شهرربط دارای فواصل زیر با شهرهای ذیل می‌باشد:

ربط-سردشت 16 کیلومتر ربط-بوکان 85 کیلومتر ربط-مهاباد 105 کیلومتر ربط- ارومیه 210کیلومتر ربط-پیرانشهر 95 کیلومتر ربط-بانه 62 کیلومتر ربط-سقز 130 کیلومتر

طبق آار سال ۹۰شهر ربط ۲۰۰۰۰نفر جمعیت دارد ,و در فاصله 190 کیلومتری از شهر ارومیه واقع شده است. شهر ربط در آمارگیری سال 1385 دارای جمعیت 12300 نفری بوده است. شهرک صنعتی ربط یکی از فعال‌ترین شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان غربی می باشد. جاده مهم بوکان - سردشت نیز از مسیر شهر ربط در حال احداث می‌باشد که خود تحولی عظیم در توسعه مکریان و جنوب آذربایجان غربی خواهد بود. این شهر محل عبور کاروانهای باری از شهرهای اربیل و سلیمانیه کردستان عراق می باشد.مردم ساکن در این شهر بیشتر از عشایر گورک - ملکاری -بریاجی و منگور می باشند.و مردم این شهر به زبان کردی سورانی و با با لهجه مکریانی صحبت می کنند. این شهر خواستگاه یکی از بزرگترین تمدن‌ها و شهرهای باستانی در جنوب دریاچه ارومیه بنام مانایی‌ها می باشد.

اسامی شهرداران ربط و ایام خدمت ایشان از بدو تأسیس شهرداری تا کنون 

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت

مدرک تحصیلی

تاریخ انتصاب

تاریخ خاتمه

مدت خدمت

شهردار

سرپرست

روز

ماه

سال

1

لقمان مرتضی نژاد

 

لیسانس

1/7/82

9/2/86

9

8

3

2

طه محمدی

 

لیسانس

9/2/86

28/7/86

19

5

-

3

جواد حقیقی

 

لیسانس

28/7/86

6/9/87

8

2

1

4

احمد محمودنیا

 

لیسانس

6/9/87

12/2/88

6

6

-

5

جلال واحدی

 

لیسانس

12/2/88

3/12/88

21

9

-

6

احمد محمودنیا

 

لیسانس

3/12/88

30/8/89

26

8

-

7

کامل رسولی

 

 

لیسانس

30/8/89

درحال خدمت

-

-

-

سنگ فرش هاي عصر آهن براي يافتن دولت
 آفتاب کاوش مي شوند  

باستان شناسان دومين فصل کاوش تپه ربط را با هدف يافتن نشانه هاي بيشتري براي اثبات وجود "دولت آفتاب" در اين تپه هفته آينده آغاز مي کنند. پيشتر   باستان شناسان آمريکايي و آلماني اعتقاد داشتند دولت آفتاب يا آرديني را بايد در عراق يا ترکيه جستجو کرد.    
به گزارش ميراث خبر نخستين فصل کاوش  در تپه ربط شهر ربط به کشف نشانه هاي دولت آفتاب با واکنش محافل علمي کشورهاي مثل ترکيه، عراق و آمريکا منجر شد و به دنبال آن سايت نيو آشور آمريکا گزارش کاوش هاي اين فصل از کاوش  را به نقل از ميراث خبر ترجمه و چاپ کرد. 
    "موصاصير" دولتي همزمان با "اورارتو" و "آشور" بوده است. اين حکومت از سوي آشورها آرديني يا کشور آفتاب خوانده مي شد.
    موصاصيرها بر اساس شرايط سياسي منطقه گاهي با آشورها و گاه با اورارتو ها هم پيمان مي شدند.
   "رضا حيدري"، سرپرست کاوش هاي باستان شناسي تپه ربط شهر ربط   به ميراث خبر گفت: "اين فصل از کاوش در فضاي سنگ فرش هاي کشف شده با هدف مطالعه دقيق تر و تاريخ گذاري تپه انجام مي شود."
  به گفته حيدري سنگ فرش ها با استفاده از سنگ هاي بيضي شکل رودخانه و به صورت هنرمندانه اي در کنار هم چيده شده است.
    همانطور که سرپرست کاوش هاي باستان شناسي تپه ربط مي گويد اين سنگ فرش ها در هنر روم باستان و ايران باستان ديده شده و چگونگي آشنايي اهالي اين سرزمين با اين هنر از سوالاتي است که براي پاسخ به آن و شناخت پيچيدگي هاي هنر اين محوطه يک زمان ده ساله براي کاوش و بررسي نياز است.
  حيدري افزود:" اين سنگ فرش ها با استفاده از آجرهاي پخته شده کادر بندي شده است."
   استفاده از رنگ در عصر آهن يک در اين محوطه باستاني از سوالات و ابهاماتي است که هنوز باستان شناسان هيچ پاسخي براي آن ندارند.
  سرپرست کاوش هاي باستان شناسي تپه ربط به ميراث خبر گفت: "علاوه بر کاوش روي اين سنگ فرش ها به دنبال نشانه هاي بيشتر براي اثبات وجود دولت آفتاب در اين تپه هستيم."

منابع آب و و جاذبه های گردشگری شهر ربط

محوطه باستاني ربط ، يكي از جاذبه هاي تاريخي  شهرستان سردشت است كه قدمت آن به هزاره اول قبل از ميلاد باز مي گردد .

محوطه باستاني ربط سردشت يكي از مراكز مهم حكومتي در هزاره اول قبل از ميلاد

محوطه باستاني ربط ، يكي از جاذبه هاي تاريخي  شهرستان سردشت است كه قدمت آن به هزاره اول قبل از ميلاد باز مي گردد .

اين محوطه تاريخي شامل 4 تپه تاريخي به مساحت 25 هكتار است كه در ضلع جنوب غربي ربط ، در حاشيه رودخانه  زاب و در 15 كيلومتري سردشت  قرار دارد و يكي از مراكز مهم حكومتي در هزاره اول قبل از ميلاد مي باشد .

طبق مستندات موجود  اين مكان همان شهر موصاصير بزرگترين معبد خداي هالدي در دولت آردين با شهر آفتاب است كه نشان  دهنده هم  دوره  بودن آن با حكومت اورارتوها ، ماناها و آشوريها بوده است .

شهر موصاصير از مهمترين مكان هاي مذهبي مورد علاقه امپراطوران بزرگ اورارتويي بوده كه در كتيبه هاي كيله شين ، ماونا و در كتيبه هاي ديگري كه در توبز آوا در داخل خاك عراق بدست آمده از آن صحبت شده است.

معبد موصاصير هم از معبد هاي مورد احترام شاهان اورارتويي بوده بطوريكه آنها پسران خود را براي خدمت به اين معبد معرفي مي كردند و هم چنين نشان حكومتي خود شامل سپر و شمشير با آرم مخصوص را از اين معبد دريافت مي كردند.

مسئول ميراث فرهنگي  و گردشگري  شهرستان سردشت در خصوص اقدامات صورت گرفته در محوطه ربط گفت : كاوش اين شهر تاريخي و باستاني در نيمه دوم  سال 84  آغاز شده است كه پس از گذشت دو سال از كاوش آن نشانه هاي زيادي از وجود تمدن سه هزار ساله قبل از ميلاد در اين منطقه بدست آمد .

حمزه عليزاده افزود :  كشف انواع  آجرهاي لعاب دار منقوش هندسي ، اساطيري ، الهه عريان و بالدار ، خط ميخي و قطعات سفالي و همچنين  سنگ فرش بودن محوطه معبدبه شكل دواير متحد المركز ، گيس بافت و خوشه هاي گندم با وسعت 25 متر مربع عمده نشانه هاي ايجاد تمدن تاريخي و باستاني  منطقه ربط مي باشد .

گفتني است تپه تاريخي 1 و 2 ربط به شماره هاي 602 و 620 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

كاوش‌هاي باستان‌شناسان براي نخستين بار در شمال‌غرب ايران در تپه ربط 2 ،به كشف يك كتيبه آجري به خط ميخي منجر شد.
تپه ربط در شهر ربط و در كرانه شرقي رودخانه زاب كوچك قراردارد. تا پيش از بررسي هاي سال گذشته، وسعت اين تپه تا چهارده هكتار تخمين زده شده بود اما اين كاوش نشان داد كه اين تپه 25 هكتار وسعت دارد.
"رضا حيدري"، سرپرست كاوش‌هاي باستان‌شناسي تپه ربط با اعلام اين خبر به ميراث خبر گفت: «براي نخستين‌‌بار است كه كاوش‌هاي باستان‌شناسي در شمال‌غرب ايران به كشف يك آجر با خط ميخي منجر مي‌شود. اين خط با لعاب سفيد روي جداره آجر نوشته‌شده است.»
وي با احتمال زياد اين خط را منتسب به خطوط ميخي آشوري دانست و افزود: «كشف خط در محوطه‌هاي باستاني يكي از مهمترين شاخصه‌ها براي تاريخ گذاري و شناخت تاريخ آن منطقه به شمار مي‌رود. كشف اين خط كمك‌شايان توجهي به شاخت دولت‌شهرهاي مانايي، اورارتويي و شاخت دقيق‌تر ارتباط آشور با اين دولت شهرها مي‌كند.»
به گفته حيدري اين خط مي‌تواند اطلاعات ارزشمندي درباره تفكرات مذهبي و ساكنان اين محل بدهد.
باستان‌شناسان احتمال مي‌دهند با ادامه كاوش‌ها در محوطه كليدي تپه ربط 2 بتوانند يافته‌هاي بسيار مهمي مانند سنگ‌فرش‌ها، آجرهاي لعاب‌دار منقوش و قطعات سفالي به دست بياورند.
تپه ربط كه سطحي ترين فرهنگ آن به هزاره اول پيش از ميلاد باز مي گردد يكي از محوطه هاي تاريخي بزرگ شناخته شده در شمال غرب كشور است.
كاوش هاي باستان شناسان در شمال غرب كشور براي مطابقت اين تپه با مركز كشور آرديني(موصاصير) از شهريورماه سال 84 آغاز شده است. طبق مستندات موجود بزرگترين معبد خداي حالدي در دولت آرديني قرار دارد.
موصاصير دولتي همزمان با اورارتو و آشورها بوده است. اين حكومت از سوي آَشورها آرديني(كشور آفتاب) خوانده مي شد.
موصاصيرها بر اساس شرايط سياسي منطقه گاهي با آشورها و گاه با اورارتو ها هم پيمان مي شدند.

جدیدترین بررسیها در تپه ربط سردشت به كشف آثاری از تمدن اورارتوها در شمال ایران منجر شد. این کشف احتمال وجود مركز دولت موصاصیر (كشور آفتاب) در سه هزار سال پیش را قوت بخشید.
موصاصیرها, دولتی همزمان با اورارتو و آشوریها بوده است. این حكومت را آَشوریها، آردینی یا كشور آفتاب خوانده اند. موصاصیرها, بر اساس شرایط سیاسی منطقه, گاهی با آشورها و گاهي با اورارتو ها هم پیمان می شدند.
بررسیهای هیئت كاوش باستانشناسی در تپه ربط سردشت به كشف آثاری, مانند خط میخی نقاشی شده اورارتویی روی آجر، آجرهای لعاب دار با اشکال هندسی، گیاهی، حیوانی، اساطیری منجر شد كه با برخی از سفالینه های زیویه، كوه زندان و قلایچی مشابه است؛ این کشف, نظریه وجود مركز موصاصیرها در شمال ایران را قوت بخشید.
این بررسیها به كشف محوطه اي پوشیده از قلوه سنگهای رودخانه ای انجامید كه به صورت دایره های متحد در هم, در كنار هم ساخته شده اند. این یکی از دستاوردهای خاص از معماری مكشوفه در این منطقه است. این نوع معماریها تاكنون در هیچ یك از محوطه های مشابه در شمال غرب ایران دیده نشده است.
تپه ربط در شهر سردشت و در كرانه شرقی یک رودخانه قرار دارد. پیش از این بررسیها، وسعت این تپه تا چهارده هكتار تخمین زده شده بود, اما این بررسیها نشان داد كه این تپه 25 هكتار وسعت دارد. تپه ربط كه سطحی‎ترین فرهنگ آن به هزاره اول پیش از میلاد بازمی گردد, یكی از بزرگترین محوطه های تاریخی شناخته شده در شمال غرب كشور است.
بررسیهای باستان شناسان در شمال غرب كشور برای مطابقت این تپه با مركز كشور آردینی (موصاصیر) از شهریورماه سال 84 آغاز شده است.
بر طبق مدارک مستند موجود, بزرگترین معبد «ایزد حالدی» در دولت آردینی قرار دارد.
هیئت باستانشناسی تپه ربط كه از باستانشناس، زمین شناس، مردم شناس، نقشه بردار و مرمت كار هستند، در ماههای آتی نیز بررسی و كاوش خود را ادامه می دهند.
نقل از:
مقاله «شهر آفتاب» از بخش فرهنگی سازمان میراث, 1384

چشمه‌ گراو: اين‌ چشمه‌ از چشمه‌هاي‌ آب‌ معدني‌ مي‌باشد كه‌ املاح‌ در آن‌حداقل‌ يك‌ گرم‌ در ليتر مي‌باشد. اين‌ چشمه‌ در نزديك‌ روستاي‌ «كانيه‌ گويٌز» درجنوب‌ شرقي‌ حوضة‌ زاب‌ واقع‌ است‌. كه‌ آب‌ جوشان‌ از آن‌ بيرون‌ مي‌آيد. در كل‌ اين‌چشمه‌، معدني‌ و گازدار مي‌باشد. حتي‌ در امور پوست‌درماني‌ مورد استفاده‌ قرارمي‌گيرد. اين‌ چشمه‌ در جوار شرقي‌ رودخانة‌ زاب‌ بين‌ روستاهاي‌ «هرمزآباد» و«كانيه‌ گويٌز» برروي‌ سازند فيليت‌ هوموژنز (يكنواخت‌) و آبرفت‌هاي‌ رودخانه‌اي‌قرار دارد. آب‌ اين‌ چشمه‌ پس‌ از جريان‌ در سطح‌ زمين‌ از خود موادي‌ برجاي‌مي‌گذارد كه‌ روزبه‌روز برحجم‌ تودة‌ مخروطي‌ شكل‌ آن‌ افزوده‌ مي‌گردد. آب‌ آن‌ ازنظر سنتي‌ جهت‌ معالجه‌ امراض‌ جلدي‌ شهرت‌ داشته‌ و خواص‌ درماني‌ وبيوفيزيولوژيكي‌ دارد.


 


نوشته شده در تاريخ ۹۰/۰۱/۰۴ توسط .:. شـه مـاڵ .:.
این وبلاگ در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد | طراحی .:. بارزان.:.